Aktuality | Celoslovenské preventívne opatrenia na ochranu seniorov

Policajti Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach - okolie sa aktívne zapojili do celoslovenského preventívneho opatrenia na úseku ochrany seniorov pred špecifickou trestnou činnosťou páchanou na senioroch podvodnými konaniami v súvislosti s „novým“ modus operandi

Polícia Slovenskej republiky neustále zaznamenáva podvody na senioroch prostredníctvom zaužívaných legiend (tzv. špecifická trestná činnosť páchaná na senioroch).

V poslednom období podvodníci s úmyslom vylákať od seniorov celoživotné úspory, kontaktujú seniorov telefonicky v priebehu celého dňa. Do legiend zapojili aj pracovníkov Slovenskej pošty, kde sa páchateľ v telefonickom rozhovore najskôr predstaví ako zamestnanec Slovenskej pošty a opýta sa seniora, či má vydať z peňazí alebo rozmeniť, aby mu mohol vrátiť preplatok a následne ukončí hovor. Vzápätí zavolá späť a predstaví sa ako pracovník kriminálnej polície a povie seniorovi, že je v nebezpečenstve a polícia ho spolu s jeho majetkom chce chrániť, preto má všetku svoju hotovosť, cennosti a zlaté šperky dať do tašky a následne vyhodiť von z okna alebo z balkóna.

Naďalej používajú legendu, v ktorej sa  seniorom predstavujú ako príbuzní a známi alebo ako lekári, či policajti. Následne im oznámia, že ich príbuzný zavinil dopravnú nehodu, je hospitalizovaný v nemocnici, nemôže komunikovať, lebo si pri nehode odhryzol jazyk a potrebuje peniaze na úhradu škody, resp. peniaze pre poškodených, ošetrenie a neoznámenie prípadu polícii.

Aktuálne informácie sa týkajú problematiky zvýšeného počtu trestných činov podvodov páchaných na senioroch prostredníctvom rôznych legiend. Pri tejto trestnej činnosti páchatelia úmyselne uvádzajú seniorov do omylu alebo využívajú ich omyl a na škodu seniorov sa obohacujú alebo si prisvojujú ich veci, v niektorých prípadoch ich oberajú o celoživotné úspory.
Príloha č. 1
Hoaxy a podvody
(629.91 kb)
Príloha č. 2
Hoaxy a podvody
(648.18 kb)
Príloha č. 3
Hoaxy a podvody
(847.68 kb)
Príloha č. 4
Hoaxy a podvody
(800.73 kb)
Príloha č. 5
Neverte emotívnemu príbehu podvodníka
(2206.55 kb)
Príloha č. 6
Pri komunikácii s cudzími osobami buďte opatrní
(895.94 kb)
Príloha č. 7
Nedajte sa oklamať!
(69.57 kb)
Príloha č. 8
Nestaňte sa obeťou zlodejov a podvodníkov
(1177.38 kb)

Zoznam aktualít